Infekcje intymne – co je wywołuje i jak je leczyć?
Upławy, swędzenie, pieczenie i ból – jak rozpoznać infekcje intymne? Jak leczyć zakażenie bakteryjne dróg rodnych, a jak infekcję grzybiczą? Odpowiadamy!
CzytajNieprzyjemne objawy ze strony narządów płciowych i okolic intymnych mogą świadczyć o infekcji, do której rozwoju najczęściej prowadzą bakterie i grzyby. Choć wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, występowaniu infekcji pochwy i dróg rodnych sprzyjać może szereg różnych czynników. Część z nich można modyfikować, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju zakażenia sromu i pochwy. Jakie są rodzaje infekcji intymnych i co je wywołuje? Jak powinna wyglądać profilaktyka infekcji intymnych? Odpowiadamy!
Za rozwój infekcji intymnych u kobiet odpowiedzialne są różne patogeny. Wyróżnia się następujące rodzaje chorób:
Rozwojowi infekcji intymnych u kobiet sprzyja szereg różnych czynników, przez które może dojść do zmian w środowisku pochwy. Czynnikami zwiększającymi ryzyko infekcji dróg rodnych są m.in.1,3:
Chcąc zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji pochwy i sromu, trzeba przede wszystkim prawidłowo dbać o higienę miejsc intymnych, a jednocześnie unikać wymienionych wyżej czynników.
Przebieg i objawy w przypadku infekcji intymnych mogą się nieco różnić w zależności od przyczyny ich wystąpienia. Wśród najczęstszych problemów wymienia się1,2:
Objawy te świadczą o zapaleniu pochwy oraz sromu i powinny skłonić do wizyty u ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.
Sposób leczenia zależy od przyczyny infekcji. W leczeniu zakażeń bakteryjnych stosuje się leki przeciwdrobnoustrojowe lub chemioterapeutyki, a na infekcje wywołane przez grzyby leki przeciwgrzybicze.1,2. W przypadku kandydozy pochwy zastosować można dostępny bez recepty lek przeciwgrzybiczy Clotidal Max, który zawiera maksymalną dawkę klotrymazolu, jaka jest dostępna bez recepty. Lek ten przeznaczony jest do terapii 1-dniowej4.
W profilaktyce infekcji intymnych najważniejszą rzeczą jest unikanie czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju zakażeń pochwy i sromu. Aby uniknąć nawrotów infekcji, trzeba szczególnie zadbać o higienę intymną, a po zakończeniu leczenia zakażenia bakteryjnego dodatkowo konieczne jest odbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy1.
Bibliografia:
Upławy, swędzenie, pieczenie i ból – jak rozpoznać infekcje intymne? Jak leczyć zakażenie bakteryjne dróg rodnych, a jak infekcję grzybiczą? Odpowiadamy!
CzytajUpławy, świąd i pieczenie pochwy oraz sromu, czyli o objawach bakteryjnych i grzybiczych infekcji intymnych. Jak leczyć zakażenie dróg rodnych u kobiet? Sprawdź!
CzytajNawracające infekcje intymne o bakteryjnym i grzybiczym podłożu – jak je leczyć? Czy przy infekcji dróg rodnych konieczna jest wizyta u ginekologa? Sprawdź!
CzytajClotidal, krem dopochwowy. 1 gram kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.
Wskazania: Miejscowe leczenie: Grzybiczego zapalenia błon śluzowych narządów płciowych wywołanego przez drożdżaki (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy). Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o
Clotidal MAX, 500 mg klotrymazolu, tabletka dopochwowa.
Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.