Infekcje intymne u dziewczynek – przyczyny i profilaktyka.

Infekcje intymne u małych dziewczynek i nastolatek – najczęstsze przyczyny. Jak leczyć objawy infekcji intymnych? Jak dbać o miejsca intymne na co dzień? Sprawdź!
Infekcja intymna u dziewczynek i nastolatek – najczęstsze przyczyny i profilaktyka
Podrażnienie oraz zaczerwienienie tkanek sromu, upławy, ból i świąd miejsc intymnych u dziewczynki to objawy wskazujące na zapalenie tkanek sromu i pochwy. Jest to jeden z najczęstszych problemów ginekologicznych występujących u dziewczynek i nastolatek przed okresem dojrzewania. Objawów zakażenia narządów płciowych nie powinno się lekceważyć, wskazana jest wizyta u lekarza i podjęcie leczenia1. Jakie patogeny najczęściej powodują stany zapalne pochwy u dziewczynek i co sprzyja rozwojowi infekcji? Jak leczyć infekcje intymne u dziewczynek przed pierwszą miesiączką? Odpowiadamy!
Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych u dziewczynek
Zapalenie pochwy i sromu to przypadłość, która występuje nie tylko u dorosłych kobiet, ale również w przypadku dziewczynek przed okresem dojrzewania. Może być powodowana czynnikami fizycznymi (bielizna słabo wchłaniająca wilgoć, chemicznymi (czynniki działające miejscowo drażniąco, np. mydła) lub zakaźnymi (bakterie, grzyby)1,2.
Najczęstszą przyczyną występowania infekcji sromu i pochwy u dziewczynek w okresie przedpokwitaniowym jest brak poduszeczek tłuszczowych warg sromowych i owłosienia łonowego, które chroni narządy płciowe. Wpływ na ich rozwój mają również niedostateczna higiena osobista oraz nieswoiste czynniki drażniące2.
Do rozwoju infekcji sromu i pochwy u małych dziewczynek przyczynić się mogą m.in. takie czynniki jak1:
- zakażenia wywołane przez różne drobnoustroje, np. bakterie, grzyby, wirusy, a nawet jaja pasożytów,
- utknięcie w układzie moczowym ciała obcego,
- nieswoiste czynniki drażniące,
- owsiki,
- przyjmowanie niektórych leków,
- nieprawidłowości anatomiczne,
- niedostateczna higiena osobista.
Infekcje intymne u dziewczynek i nastolatek – jakie dają objawy?
Objawy infekcji intymnych dziewczynek mogą się nieco różnić w zależności od przyczyny choroby. Do najczęstszych objawów występujących w okolicach intymnych zalicza się jednak takie jak1:
- zaczerwienienie,
- ból i pieczenie,
- obrzęk,
- świąd,
- wyciek wydzieliny z pochwy (upławy),
- problemy z oddawaniem moczu,
- krwawienie ze zmienionych zapalnie skóry i błon śluzowych pochwy.
Są to charakterystyczne objawy, które mogą występować zarówno w przypadku infekcji bakteryjnych, jak i grzybiczych.
Czy infekcja intymna u dziewczynki wymaga konsultacji z lekarzem?
W przypadku występowania niepożądanych dolegliwości ze strony okolic intymnych u dziewczynki wskazana jest wizyta u ginekologa dziecięcego lub lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista przeprowadzi diagnostykę i dobierze odpowiednie leczenie1.
W zależności od podejrzeń dotyczących choroby lekarz może zlecić badanie ogólne i posiew moczu lub pobrać wymaz z pochwy i przekazać na posiew. Ponadto może zbadać pH pochwy, co również jest pomocne przy określaniu źródła infekcji intymnej1.
Infekcje intymne u dziewczynek i nastolatek – jak leczyć?
Podejście do leczenia zależy od przyczyny zakażenia. Jeśli do rozwoju infekcji doprowadziły bakterie, zastosowanie znajduje antybiotykoterapia. Antybiotyk dobiera się stosownie do bakterii, jaka wywołała chorobę. Zakażenia paciorkowcem β-hemolizującym grupy A oraz H. influenzae można leczyć amoksycyliną, natomiast wywołane przez S. aureus – cefaleksyną lub amoksycyliną z kwasem klawulanowym1.
Na zakażenia grzybami z rodzaju Candida stosuje się miejscowo leki z nystatyną w składzie1. Dostępne są także leki przeciwgrzybicze do kuracji 1-dniowej jak Clotidal Max z maksymalną dawką klotrymazolu dostępną bez recepty. Można stosować u dziewczynek powyżej 12 lat wyłącznie po konsultacji z lekarzem3.
Jak prawidłowo dbać o higienę intymną u dziewczynek i nastolatek?
W większości przypadków infekcje pochwy i sromu u dziewczynek ustępują po wprowadzeniu prawidłowych nawyków higienicznych. U dziewczynek przed okresem dojrzewania nawyki higieniczne powinny obejmować1:
- noszenie bielizny z naturalnych i oddychających materiałów (np. z bawełny),
- unikanie nylonowych rajstop,
- unikanie drażniących/szorstkich mydeł i emulsji,
- podcieranie okolicy krocza papierem toaletowym we właściwym kierunku (od przodu do tyłu),
- mycie rąk po każdym skorzystaniu z toalety.
Jeśli dziecięce infekcje intymne spowodowane są jedynie niewłaściwą higieną, to wprowadzenie właściwych zasad higieny okolicy krocza powinno spowodować ustąpienie uporczywych objawów i zapobiec nawrotom infekcji1.
Bibliografia:
- Jasper J.M., Zapalenie sromu i pochwy u dziewczynek przed okresem dojrzewania, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2009 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/artykuly/46054,zapalenie-sromu-i-pochwy-u-dziewczynek-przed-okresem-dojrzewania (dostęp: 2022.12.12.)).
- Skrzypulec-Plinta V., Stany zapalne pochwy u dziewczynek, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/83841,stany-zapalne-pochwy-u-dziewczynek (dostęp: 2022.12.12.)).
- ChPL Clotidal Max (dostęp: 2022.12.10.).
Clotidal, krem dopochwowy. 1 gram kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.
Wskazania: Miejscowe leczenie: Grzybiczego zapalenia błon śluzowych narządów płciowych wywołanego przez drożdżaki (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy). Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o
Clotidal MAX, 500 mg klotrymazolu, tabletka dopochwowa.
Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.