Bez wstydu i niedomówień - Praktyczny poradnik, o tym jak rozmawiać o infekcji intymnej

przyczyny infekcji intymnych

Infekcja intymna może wywoływać dyskomfort — nie tylko fizyczny, ale i emocjonalny. Dlatego tak ważne są trzy rozmowy: z lekarzem, z farmaceutą i z partnerem. Podpowiadamy, jak mówić i pytać, by wspierać zdrowienie i budować relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu.

Infekcja intymna może wywoływać dyskomfort — nie tylko fizyczny, ale i emocjonalny. Dlatego tak ważne są trzy rozmowy: z lekarzem, z farmaceutą i z partnerem. Podpowiadamy, jak mówić i pytać, by wspierać zdrowienie i budować relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu.

Infekcje intymne należą do najczęstszych dolegliwości ginekologicznych u kobiet. Zakażenia grzybicze czy bakteryjne pochwy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku, a objawy — świąd, pieczenie, upławy, ból — znacząco obniżają komfort życia.

Choć leczenie takich infekcji jest kluczowe do poprawy komfortu, barierą bardzo często staje się komunikacja. Z wielu badań, np. opracowanych na potrzeby kampanii „W kobiecym interesie” przez Gedeon Richter Polska w 2024 roku wynika, że prawie 1/3 Polaków uważa poruszanie tematów intymnych za krępujące i wstydliwe i unika otwartej rozmowy na ich temat z lekarzem, farmaceutą i partnerem, co może prowadzić do błędów w leczeniu lub jego opóźnienia.

W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak rozmawiać na ten temat, by nie czuć zakłopotania i szybko uzyskać pomoc i wsparcie.

Rozmowa z lekarzem o infekcji intymnej – bądź konkretna i nie bój się pytać

Lekarz ginekolog jest pierwszym specjalistą, do którego warto się zwrócić w przypadku infekcji. Im dokładniej przekażesz mu informacje o tym, co Ci dolega, tym trafniej zostanie dobrana terapia.

By dobrze przygotować do rozmowy z lekarzem, zbierz dane: spisz lub zapamiętaj, od kiedy masz objawy, jak się zmieniają, czy pojawiały się wcześniej, czy stosowałaś wcześniej jakieś leki. Przełam wstyd: pamiętaj, że lekarz jest profesjonalistą i takie tematy są jego codziennością. Przygotuj pytania, jakie chcesz zadać, np. o przebieg leczenia, możliwe skutki uboczne, wpływ leczenia na współżycie.

Wizyta u lekarza, który leczył nas wcześniej, zna naszą historię, może być z pewnością mniej krępująca. Dodatkowo, lekarz dysponuje historią naszego leczenia, więc będzie wiedział, jak reagowałyśmy na wcześniej ordynowane leki.

Rozmowa z farmaceutą o infekcji intymnej – skonsultuj dobór odpowiedniego preparatu

W wielu sytuacjach farmaceuta może być pierwszym specjalistą, z którym skonsultujemy nasze objawy i który udzieli nam wsparcia, ponieważ sporo dedykowanych do leczenia infekcji intymnych preparatów jest dostępnych bez recepty. Wiele osób krępuje się jednak mówić o swoich dolegliwościach intymnych przez okienko, na dodatek mając za plecami kolejkę innych osób. Przełamanie tego wstydu jest jednak konieczne, bo tylko na podstawie podanych przez nas objawów, farmaceuta będzie mógł udzielić nam dobrej porady.

Powiedz bez wstydu o swoich objawach: nie musisz omawiać ich bardzo szczegółowo, farmaceuci znają objawy chorób, a jeśli będą potrzebować dodatkowych wiadomości, dopytają o nie. Podaj także nazwy innych stosowanych leków, jest to ważne, by jak najlepiej dobrać preparat.

Farmaceuta może wskazać nam różne preparaty stosowane w danej dolegliwości i krótko omówić ich działanie. Na podstawie literatury naukowej i doświadczenia, podpowie, jaki preparat najlepiej sprawdzi się przy Twoich objawach, powie o tym, jak długo go stosować i jakie środki ostrożności zachować.

Rozmowa z partnerem o infekcji intymnej – otwartość i zrozumienie

Choć infekcje intymne mogą wpływać na życie seksualne i emocjonalne pary, często właśnie partnerowi najtrudniej jest nam o nich powiedzieć. Pokutują tu bardzo stereotypowe opinie na temat przyczyn zakażeń pochwy – wiele osób ciągle łączy je z brakiem higieny czy rozwiązłością seksualną, tymczasem powodów ich wystąpienia może być o wiele więcej. Otwartość wobec partnera jest szczególnie ważna, bo zakażenia drożdżakami przenoszą się podczas stosunku seksualnego, a ich skutki mogą być bardzo nieprzyjemne dla obu stron. Dlatego tak ważne jest wspólne leczenie tych chorób.

Jak rozmawiać z partnerem o infekcjach intymnych? Przede wszystkim szczerze i wprost, spokojnie i bez pośpiechu. Wytłumacz partnerowi, że to powszechny problem zdrowotny, wyjaśnij, jakie ograniczenia trzeba wprowadzić, np. wstrzymać się od współżycia i powiedz, jaka kuracja jest w jego przypadku wskazana. Warto uświadomić partnerowi, że leczenie jest wspólną sprawą, a od stosowania się do zaleceń zależy komfort obu stron.

1. Dulska A., Drosdzol-Cop A., Fuchs A., Kałuska A., Bodziony J., Kubiak B., Metody leczenia zakażeń okolic intymnych o etiologii bakteryjnej i grzybiczej, Forum Położnictwa i Ginekologii, 2024 [dostęp

2. Jędrzejak P., Luterak K., Biocenoza pochwy w okresie rozrodczym, Menopause Review/Przegląd Menopauzalny 2017; 16, 1A.

3. Sustr V., Foessleitner F., Kiss H., Farr A., Vulvovaginal Candidosis: Current Concepts, Challenges and Perspectives, J. Fungi 2020, 6(4), 267.

bibliography

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.